ورود و ثبت نام

آشنایی با سازمان نظام مهندسی

آشنایی با سازمان نظام مهندسی(اهداف و وظایف)

 این سازمان در حوزه مهندسی فعالیت دارد و سیاست اصلی سازمان ایجاد ساختاری منظم در
فعالیت های مهندسی کل کشور است. هسته اصلی سازمان نظام مهندسی, نظارت بر
اجرای قانونمند خدمات مهندسی و همچینن افزایش سطح دانش و مهارت مهندسان با
ایجاد و گسترش مقررات خاص در این حوزه همچون مقررات نظام مهندسی, مقررات ۲۲
گانه و استاندارد ۲۸۰۰ است.

نظام مهندسی برای اعتلای صنایع و در جهت پیشرفت و توسعه کشور و همچنین توسعه اقتصادی گام برمی دارد و نظم بخشی و حرکت رو به جلو در اولویت آن است.

اهداف سازمان

سازمان نظام مهندسی ساختمان در واقع یک سازمان مردم نهاد و NGO محسوب می شود که در جهت تحقق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به دنبال اهداف مهم و پیشرفت و توسعه صنعت ساختمان برنامه ریزی شده است.

مهندسان و متخصصان در حوزه ساختمان برای سازندگی و آبادانی کشور، نقش موثر و مفیدی را ایفا می کنند و این نقش آفرینی براساس قوانین و ضوابط مشخصی در قالب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تهیه و تدوین شده است.

 

نظام مهندسی ساختمان دارای شعبه در هر استان می باشد. هرکدام از شعبه های استانی به صورت شعبه مستقل از لحاظ حقوقی است که بر مهندسان فعال در همان استان نظارت کرده و به ارزشیابی ظرفیت موجود آنها می پردازند. عضویت در این سازمان برای هر مهندسی پس از فارغ التحصیلی مقدور بوده و الزامی به قبولی در آزمون نظام مهندسی به عنوان شرطی برای عضویت وجود ندارد.

قوانین

مهندسان فعال در حوزه ساختمان باید برای دریافت مجوز اشتغال به کار در آزمون نظام مهندسی برگزار شده توسط سازمان که معمولا سالی دو بار است و در حوزه مدنظر خود همچون نظارت, اجرا و … شرکت نمایند و در صورت قبولی در آزمون ورود به حرفه مهندسان امکان دریافت پروانه اشتغال در حوزه ساختمان به صورت رسمی و قانونی برای آنان فراهم می شود. علاوه بر آن امکان برخورداری از تسهیلات و امکانات فراهم شده توسط نظام مهندسی استانی را نیز خواهند داشت.

با توجه به شرایط نسبتا دشوار قبولی در آزمون نظام مهندسی, مهندسان هفت رشته شامل (مهندسی عمران, مهندسی معماری, مهندسی برق, مهندسی مکانیک, مهندسی شهرسازی, مهندسی نقشه برداری و مهندسی ترافیک) جهت قبولی و کسب موفقیت در آزمون ورود به حرفه بهتر است پیش از برگزاری آزمون در دوره های آمادگی آزمون نظام مهندسی و آزمون آزمایشی نظام مهندسی شرکت نمایند و با آمادگی کافی اقدام به شرکت در آزمون ورود به حرفه نمایند.

مهمترین وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان

 • برنامه ريزي در جهت تقويت و توسعه فرهنگ و ارزش هاي اسلامي در معماري و شهرسازي .
 • برنامه ريزي به منظور رشد و اعتلاي حرفه هاي مهندسي ساختمان و مشاغل مربوط به آن .
 • ارتقاي دانش فني و كيفيت كار شاغلان در بخش هاي ساختمان و شهرسازي از طريق ايجاد پايگاه هاي علمي ، فني ، آموزش و انتشارات .
 • همكاري با مراجع مسؤول در امر كنترل ساختمان از قبيل اجراي دقيق و صحيح مقررات ملي ساختمان و ضوابط طرح هاي جامع تفصيلي وهادي در شهرها توسط اعضاي سازمان حسب درخواست .
 • نظارت بر حسن انجام خدمات مهندسي توسط اشخاص حقيقي و حقوقي در طرح ها و فعاليت هاي غيردولتي در حوزه استان و تعقيب متخلفان از طريقمراجع قانوني ذيصلاح .
 • مشاركت در امر ارزشيابي و تعيين صلاحيت و ظرفيت اشتغال به كار شاغلان در امور فني مربوط به فعاليت هاي حوزه هاي مشمول اين قانون .
 • دفاع از حقوق اجتماعي و حيثيت حرفه اي اعضا و تشويق و حمايت از فعاليت هاي با ارزش و برگزاري مسابقات حرفه اي و تخصصي و معرفي طرح هاي ارزشمند
 • تنظيم روابط بين صاحبان حرفه هاي مهندسي ساختمان و كارفرمايان و كمك به مراجع مسؤول در بخش ساختمان و شهر سازي در زمينه ارجاع مناسب كارها به صاحبان صلاحيت و جلوگيري از مداخله اشخاص فاقد صلاحيت در امور فني .
 • كمك به ترويج اصول صحيح مهندسي و معماري و همكاري با وزارت مسكن و شهرسازي در زمينه تدوين ، اجرا و كنترل مقررات ملي ساختمان و استانداردها و معيارها.
 • كمك به ارتقاي كيفيت طرح هاي ساختماني ، عمراني و شهرسازي در محدوده استان و ارائه گزارش بر حسب درخواست ، شركت در كميسيون ها و شوراهاي تصميم گيري در مورد اينگونه طرح ها و همكاري با وزارت مسكن و شهرسازي و شهرداري ها در زمينه كنترل ساختمان و اجراي طرح هاي ياد شده ، با استفاده از خدمات اعضاي سازمان استان .
 • ارائه خدمات كارشناسي فني به مراجع قضايي و قبول داوري در اختلافاتي كه داراي ماهيت فني است .
 • همكاري با مراجعه استان در هنگام بروز انواع سوانح و بلاياي طبيعي .
 • تائيد ترازنامه سازمان و ارائه آن به مجمع عمومي

نظراتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *